-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Wokół Piekar Ślaskich - śladem historii

Gdziebylec hultaj47, dodał wspomnienie 1 Kwietnia 2016r. o 09:49
Rodzaj wyciaczki: samochódspacer

Województwo: śląskie
Region: Górny Śląsk i Zagłębie
Miasto / Miejscowość: Piekary Śląskie Nakło Świerklaniec
Opis wspomnienia:

Wizyta znajomych z odległych zakątków Polski dla mnie oznacza jedno - oprowadzenie ich po okolicy Piekar Śląskich i przekonanie gości, że Piekary to coś więcej, niż tylko znane sanktuarium. Wprawdzie to ono ma być główną atrakcją dnia, jednak nie tylko jemu będziemy poświęcać swą uwagę.

Wycieczkę zaczynamy w centrum Piekar Śląskich, a dokładniej - przy bazylice. Na początek - zwiedzanie kościoła, w którego wnętrzu wyróżnia się obraz Matki Boskiej Piekarskiej. Następnie przechodzimy na Rajski Plac, znajdujący się tuż przy Bazylice. Tu odwiedzamy mały sklepik z pamiątkami oraz kaplicę św. Bartłomieja. Co dalej? Przechodzimy w stronę Kalwarii. Krótki spacer wśród zabytkowych kapliczek oraz wizyta przy pomniku Jana Pawła II - oto atrakcje, na które przeznaczamy blisko godzinę. Następnie postanawiamy spojrzeć na Piekary Śląskie z nieco innej perspektywy. W tym celu przejeżdżamy pod Kopiec Wyzwolenia, wchodzimy na jego szczyt i podziwiamy okolicę. Pięknie widać i sanktuarium w Piekarach, i tereny pobliskiego Świerklańca. Przed nami rozciąga się też Księża Góra w Radzionkowie oraz zabudowa pobliskiego Bytomia. Po krótkim pobycie na Kopcu Wyzwolenia wsiadamy do auta i ruszamy w dalszą drogę. Postanawiamy odwiedzić jeszcze dwa miejsca, bardzo ważne dla okolic Piekar. Miejscem pierwszym jest park w Świerklańcu - miejsce idealne na spacery. Dom Kawalera, piękne rzeźby i spacer koło stawu - tak mija nam czas w tym miejscu. Wycieczkę postanawiamy zakończyć w Nakle Śląskim. Tu czeka na nas ciekawy zabytek architektury sakralnej - neoromański kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, z którym sąsiaduje Mauzoleum Donnersmarcków z końca XIX wieku. Na koniec - spacer po parku dworskim oraz zwiedzanie pałacu w Nakle. Dziś w jego murach mieści się Centrum Kultury Śląskiej oraz niewielka wystawa, dzięki której poszerzamy swe wiadomości na temat rodziny Donnersmarcków i ich działalności na terenie Górnego Śląska.

 

 

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW