-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Spacery po Lesie Wolskim

Gdziebylec hultaj47, dodał wspomnienie 1 Kwietnia 2016r. o 11:12
Rodzaj wyciaczki: spacer

Województwo: małopolskie
Region: Małopolska
Miasto / Miejscowość: Kraków Wola Justowska Przegorzały
Opis wspomnienia:

Teoretycznie mamy spacerować po mieście – wszak Lasek Wolski jest częścią Krakowa. W rzeczywistości wędrówka po terenie „lasku” zmienia się w dość forsowną wędrówkę. W jej trakcie musimy się zmierzyć z licznymi wąwozami i stromymi ścieżkami. Ale po kolei.

 

Naszą pieszą wędrówkę rozpoczynamy na terenie Woli Justowskiej. Na rozgrzewkę urządzamy sobie mały spacerek po tutejszym parku. Wędrujemy wokół Willi Decjusza – jednej z najciekawszych rezydencji krakowskich, odwiedzamy też galerię profesora Chromego. Jego rzeźby są główną atrakcją Parku Decjusza, a my z przyjemnością poświęcamy im swój czas. Po zwiedzeniu parku zaczynamy wędrówkę. Zanim wkroczymy na tereny Lasku Wolskiego, odwiedzamy kościółek w Woli Justowskiej oraz zwiedzamy otaczający go skansen. Sam kościół, który jeszcze nie został odbudowany po pożarze, robi na nas ogromne wrażenie. Dach unoszący się tuż nad ziemią oraz kościelna nawa, którą urządzono w podziemiach zniszczonego kościółka – wszystko to sprawia, że miejsce to ma wyjątkowy charakter.

Ruszamy w dalszą drogę. Szybko dochodzimy do granicy lasu i zaczynamy wspinać się pod górę. Po parku minutach dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Zamiast postawić na wygodną, parkową alejkę, wkraczamy na teren rezerwatu „Panieńskie Skały”. Wąska, kręta ścieżka oraz dość strome podejścia sprawiają, że szybko zapominamy o tym, że jesteśmy tak blisko centrum Krakowa. Piękne widoki sprawiają jednak, że o trudach wędrówki szybko zapominamy. Wkrótce dochodzimy do krakowskiego ZOO, przy którym podejmujemy decyzję na temat dalszej trasy. Postanawiamy odwiedzić Kopiec Piłsudzkiego, a następnie skierować się w stronę klasztoru na Bielanach. Te odcinki pokonujemy dzięki wygodnym alejkom. W stronę ZOO postanawiamy jednak wrócić leśnymi ścieżkami, a to oznacza walkę z kolejnymi podejściami i wąwozami. Warto jednak zejść z głównych ścieżek i nacieszyć się krakowskim laskiem i jego pięknem. Przy ZOO decydujemy się na przedłużenie spaceru. Postanawiamy, że nie będziemy wracać na teren Woli Justowskiej, lecz zejdziemy w stronę krakowskiej dzielnicy Przegorzały. Oznacza to dla nas konieczność pokonania kilku mniejszych wąwozów – niezwykle malowniczych. Po drodze czeka na nas dodatkowa atrakcja – piękny zamek Przegorzały. Wędrówkę kończymy w Przegorzałach, nad brzegiem Wisły. Piękne widoki na zamek oraz na Bielamy sprawiają, że odczuwamy jeszcze większą satysfakcję z naszej wędrówki. I choć spacerek po miejskim lasku dla naszych rozleniwionych mięśni okazał się sporym wyzwaniem, nikt z nas nie marudzi.

 

 

 

 

 

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW