-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaWyzwolenia 1
kod pocztowy 22-460
miasto Szczebrzeszyn
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. św. Mikołaja
Województwo: lubelskie, powiat: zamojski, gmina: Szczebrzeszyn
Informacje podstawowe
Opis
Kościół gotycki z 1394 r. Pierwszy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, został wzniesiony prawdopodobnie w r. 1394 z fundacji Dymitra z Goraja. W r. 1570 zamieniony na zbór kalwiński przez ówczesnego właściciela Szczebrzeszyna Andrzeja Górkę, spłonął w r. 1583.
Obecnie istniejący, pw. św. Mikołaja Biskupa wzniesiony w stylu „renesansu lubelskiego" w latach 1610-1620, w miejsce starszej świątyni. Stało się to staraniem dziekana kapituły zamojskiej i proboszcza szczebrzeszyńskiego - Mikołaja Kiślickiego. Po spustoszeniu i spaleniu przez Tatarów w 1644 r. (pozostały same mury) był odbudowany i ponownie konsekrowany w 1668 r. Z tego okresu zachowała się bogata, renesansowa dekoracja ścian wieży. Kościół poddano gruntownej restauracji w 2 pot. XIX v/. We wnętrzu zwraca uwagę, zdobiąca sklepienia, renesansowa sztukateria w postaci dekoracyjnych żeber tworzących siatkę geometrycznych motywów. Ołtarz główny mieści obraz św. Mikołaja z początku XVII w. Św. Mikołaj podaje - zgodnie z legendą - trzy bryły złota trzem dziewczynom, które nie mogły wyjść za mąż. W ptn. ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Walentego w srebrnej sukience, a w ptd. krucyfiks. Te trzy ołtarze są klasycystyczne. Do naw, z dwóch stron kościoła, dotykają prostokątne kaplice z barokowymi ołtarzami. W jednym z nich obraz Matki Bożej w typie MB Rzymskiej. Główny portal świątyni jest barokowy, boczne późnorenesansowe. Na wsch. ścianie prezbiterium kartusz herbowy Zamoyskich. Przed kościołem figura Madonny na oryginalnym groszkowatym cokole. Na cmentarz kościelny wchodzimy przez bramkę z 1897 r. o bajkowych kształtach i dekoracjach, będących dalekim echem form renesansowych. Obok niej murowana dzwonnica.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW