-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Złotoria
  gmina Lubicz, powiat toruński, województwo kujawsko-pomorskie
  http://www.zlotoria.pl/
  Fakty
  Informacje praktyczne

  Do Torunia powrót autobusem miejskim nr 23 z ronda w Kaszczorku oraz prywatną linią autobusową Mobilis z kilku przystanków w Złotorii.

  Wydarzenia cykliczne
  Piknik Szkolny

  Co roku z okazji dnia dziecka organizowany jest piknik na terenie szkoły podstawowej w Złotorii

  Opis

  Złotoria jest zabytkową osadą i malowniczym przedmieściem Torunia. Położona na południowy wschód od centrum Torunia, rozciąga się w widłach Wisły i Drwęcy. Przez Złotorię przepływają cztery mniejsze strumienie: Jordan, Rudnik, Struga Młyńska i Struga Zamkowa. Od południa i wschodu otaczają ją piękne, gęste lasy, pełne grzybów i wiekowych, zabytkowych drzew. Na obrzeżach Złotorii znajdują się dwa niewielkie jeziorka. To wszystko tworzy niepowtarzalny mikroklimat osiedla. Bardzo częstym widokiem są tu bażanty i sarny. Lasy rozciągające się przez kilkanaście kilometrów, aż do Osieka, stanowią raj dla grzybiarzy, miejsce częstych majówek i wycieczek rowerowych Torunian.

  Historia

  Złotoriawieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz.

  Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Złotoria. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego.

  Liczba mieszkańców ok. 1,7 tys. W 1242 była własnością biskupów włocławskich, w 1262 lokowana na prawie niemieckim.

  Wieś była wzmiankowana po raz pierwszy w 1242 roku jako "odwieczna" własność biskupów kujawskich; lokowana w 1262 roku. W 1363 roku Dobiesław, zw. Miodek, z Miodus na Mazowszu, kupił wójtostwo Złotoria za 80 grzywien złotych praskich. Posiadał on w Złotorii 80 łanów ziemi, prawo warzenia i szynkowania piwa dla całych dóbr książęcych, prawo pobierania cła na Drwęcy od spławianego drewna, a także polowania w lasach książęcych.

  W 1363 roku, za Kazimierza Wielkiego, wzniesiono tu gotycki zamek (przy ujściu Drwęcy do Wisły), w celu ochrony granicy z, należącą już do państwa krzyżackiego, Ziemią Chełmińską.

  Do ruin zamku dojście drogą polną w prawo, wzdłuż Drwęcy.
  W latach 1374-1376 o zamek toczyły się walki spadkowe pomiędzy księciem gniewkowskim Władysławem Białym a księciem szczecińskim Kazimierzem, który wskutek odniesionych ran zmarł w 1377 roku w Bydgoszczy. W 1391 roku książę Władysław Opolski oddaje Ziemię Dobrzyńską w zastaw Krzyżakom, a w 1405 roku król Władysław Jagiełło zamek wykupuje. To na tę właśnie warownię zwróciły się pierwsze krzyżackie uderzenia rozpoczynające tzw. wielką wojnę (1409-1411; zakończoną bitwą pod Grunwaldem i pierwszym pokojem toruńskim). W dniach 29. sierpień - 2. wrzesień 1409 roku trwało zdobywanie zamku przez Krzyżaków, nieskutecznie bronionego przez skromną załogę. Po zwycięstwie grunwaldzkim w 1410 roku, mocno zniszczony zamek wrócił pod polskie władanie, jednak mimo zamiarów nie został odbudowany. Przez następne wieki ruiny stawały się coraz skromniejsze - poprzez rozbiórkę i rabunek cegły, jak i powodzie (część cegły została przeznaczona na budowę wieży Katedry św.św. Janów w Toruniu). W 1877 roku ruiny zwiedzał Jan Matejko podczas pobytu w Toruniu. 

  Zamek został wzniesiony na planie prostokąta i składał się z piętrowego budynku mieszkalnego, budynków gospodarczych i kilkukondygnacyjnej wieży. Całość była otoczona oszkarpowanym murem obronnym, tworzącym dziedziniec w wymiarach 35 x 50 m.

  Obecnie zachowana część zamku (część wieży i murów przedzamcza, zasypane piwnice) jest w ruinie, stale podmywana przez wody Wisły (przepływającej tuż pod murami).

  W Złotorii znajduje się ponadto inny zabytek: Kościół św. Wojciecha w stylu neogotyckim z 1904 roku, zbudowany na miejscu starszego, drewnianego rozebranego w 1807 roku przez wojska francuskie podczas oblężenia Torunia. W ołtarzu głównym znajdują elementy pochodzące z rozebranego toruńskiego Kościoła św. Mikołaja.

  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  17 Lipca 2011r. o 13:50
  Bardzo spokojna , malownicza wioska , która graniczy z Toruniem.
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW