-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Wrzosy
   gmina Toruń, powiat Toruń, województwo kujawsko-pomorskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Wrzosy to osiedle domków jednorodzinnych, położone w północno-zachodniej części Torunia. Jest zamieszkane przez około 20 000 ludzi, będąc zarazem największym tego typu osiedlem w Polsce.

   Historia

   Znajdują się tutaj dwa forty - Fort V Karol Chodkiewicz z lat 1879-1884 (dawniej Fort III Scharnhorst) i Fort VI Jarema Wiśniowiecki z lat 1889-1893 (dawniej Fort IIIa Dohna).

   W 1945 roku na terenie Wrzosów miały miejsce zacięte walki pomiędzy wojskami niemieckimi a Armią Czerwoną, jedne z intensywniejszych działań wojennych podczas wyzwalania Torunia. Atak następował z kierunku Różankowa - 126 pułk piechoty radzieckiej toczył zacięte walki z dwoma pułkami 73 dywizji piechoty Niemieckiej Osiedle dwukrotnie przechodziło z rąk do rąk. 30 stycznia opór Niemców w tej części miasta został złamany.

   Na innych osiedlach nadal trwały ciężkie walki o forty i umocnienia. Wieczorem 30 stycznia dowództwo radzieckie wezwało załogę twierdzy Toruń do poddania się. Niemcy nie odpowiedzieli. W nocy z 30 na 31 z rozkazu wyższego szczebla wojska Niemieckie podjęły próbę wydarcia się miasta w kierunku Grudziądza-zakończoną powodzeniem.

   Po złamaniu oporu oddziałów osłonowych nieprzyjaciela wojska radzieckie 1 lutego w godzinach przedpołudniowych wkroczyły do miasta szosą Chełmińską i Lubicką. Główne siły wojsk radzieckich długo nie zabawiły w mieście, rzucając się w pogoń za uciekającym nieprzyjacielem, który uciekając wysadził uszkadzając obydwa mosty przez Wisłę.

   Prawdziwy rozwój osiedla nastąpił w "Epoce Edwarda Gierka" (Lata 70. XX wieku) kiedy to bardzo wielu gospodarzy rolnych tanio kupowało działki na tzw. "nowym osiedlu Torunia" (zakup na użytkowanie wieczyste - dzierżawa na 99 lat)

   Na Wrzosach znajduje się kościół parafialny tej dzielnicy pod wezwaniem świętego Antoniego oraz kaplica Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Toruniu.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW