-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Osuchy
  gmina Łukowa, powiat biłgorajski, województwo lubelskie
  www.osuchy2004.w.interia.pl
  Fakty
  • W 1944 r. w Osuchach miała miejsce największa bitwa partyzancka w Polsce.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Rocznica Bitwy partyzanckiej

  Uroczystości patriotyczne rekonstrukcje pokazy militarii

  Opis

  Osuchy leżą w Puszczy Solskiej przy trasie Łukowa – Józefów u ujścia rzeki Sopot do Tanwi. Puszcza Solska zajmuje 25tys. ha. Leży na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i południowej części Roztocza Środkowego. Prawie cała powierzchnia puszczy leży w strefie borów sosnowych o dużym zróżnicowaniu siedliska – od boru suchego do bagiennego. Porasta ją przeważnie sosna, ale występują też buk, brzoza , dąb, klon i osika. Ten duży kompleks leśny tworzy dogodne warunki do życia ptaków, ssaków i płazów.

  Przeważają tu kontynentalne cechy klimatyczne. Krótkie są przejściowe pory roku, a lato i zima zaczynają się wcześnie i trwają najdłużej w kraju ( lato trwa 100 dni ). Średnie temperatury wynoszą: wiosna 7,2o, lato 16,7o, jesień 7,5o, zima – 3,1o. Opady atmosferyczne są niewielkie przy czym wyraźnie zaznacza się przewaga letnich nad zimowymi. 

  Obserwuje się obniżenie poziomu wód gruntowych i zanikanie źródeł. Rzeki Tanew i Sopot należą do najczystszych. Odkryto tu złoża mineralizowanych wód – w Osuchach (chlorkowo – sodowo – jodkowych). Planowano budowę uzdrowiska, lecz przemiany jakie zachodziły w kraju przyhamowały zamiary. 

  Miejscowość otoczona jest z trzech stron lasami, a tylko od strony Łukowej jest wolna przestrzeń, po której wije się Tanew. Osuchy liczą teraz 38 gospodarstw i 263 mieszkańców (2010).

  Historia

  Pierwsze wzmianki o Osuchach pochodzą z roku 1726, gdy żył tu Sobek Osuch i zbudował młyn wodny na 4 kamieniach na rzece Sopot. Dwa lata później powstał tu młyn o jednym kamieniu.

  Według inwentarza z roku 1783 powstały tu dwa młyny o jednym kamieniu. W 1804 notowano w Osuchach leśnictwo z zabudowaniami i piwnicą murowaną. Osuchy od początku należały do Ordynacji Zamojskiej i wchodziły w skład Klucza Łukowskiego. Ze spisu z roku 1827 wynika, iż wieś w powiecie Tarnogrodzkim i parafii Łukowa liczyła wówczas 21 domów i 181 mieszkańców.

  Od ostatnich lat XIX wieku, Osuchy zostały przyłączone do gminy Łukowa i parafii w Łukowej. 24 Kwietnia 1963 roku powstańcze oddziały Borelowskiego, które zatrzymały się w lesie między Osuchami a Józefowem zostały zaatakowane przez Rosjan, którymi dowodził major Ogolina i pułkownik Tołmaczewa w sile: „4 roty, 2 armaty i sotnię kozaków”. Powstańcy utworzyli oddział zaporowy, który powstrzymał Rosjan, ale prawie cały zginął. Rosjanie zabili wówczas aż 29 powstańców, reszta zdążyła się wycofać. 

  Na początku XX wieku we wsi wybudowano młyn wodny. Według spisu z 1921 roku Osuchy liczyły 62 domy i 390 mieszkańców narodowości polskiej. 

  14 Września 1943 roku w pobliżu wsi toczyły się walki 12 pułku piechoty z niemiecką dywizją. W tych walkach zginęło 22 Niemców, straty Polaków nie są znane. 10 lutego 1943 roku pluton szturmowy podporucznika Stanisława Makucha ,,Kruka” walczył we wsi z niemiecką żandarmerią. W 1943 roku Niemcy spacyfikowali wieś, przy czym zabili 17 osób. 24 czerwca 1944 roku Niemcy zabili 30 osób i spalili wszystkie zabudowania. W tej miejscowości znajduje się największy w Polsce cmentarz partyzancki, na którym jest pochowanych około 300 żołnierzy AK i BCh, którzy polegli podczas bitwy z Niemcami 24-25 czerwca 1944 roku na skraju Puszczy Solskiej. Nie wszyscy polegli wówczas partyzanci spoczywają na tym cmentarzu. Cześć pochowano na cmentarzach wyznaniowych a resztę w grobach rodzinnych. Liczba zabitych podczas bitwy nie jest do końca pewna, niektóre źródła podają 400 osób a nawet do 800 poległych. Cmentarz jest w kształcie prostokąta o powierzchni 0,12 ha. 

  Puszcza Solska olbrzymi kompleks leśny – była ostoją dla wielu ugrupowań partyzanckich. W lasach tych stacjonowało większość oddziałów AK i BCh oraz partyzantka radziecka. Tutaj partyzanci zbierali się i wyruszali na akcje przeciwko Niemcom, tu znajdowali wypoczynek i regenerowali siły. Serce Puszczy Solskiej Osuchy to miejscowość, której mieszkańcy czynie włączali się do walki narażając często swoje życie. Stąd docierały do lasu informacje o ruchach wojska nieprzyjaciela stąd wyruszali na różne akcje dywersyjne. Niemcy cofając się z frontem nie mogli bagatelizować ani tolerować obecności sił partyzanckich na swoich tyłach. hitlerowskie władze przystąpiły do organizowania wyprawy na tereny lasów biłgorajskich.

  W czasie II wojny światowej 16 września w okolicach Osuch trwały walki 12 pułku piechoty ppłk Mariana Strożyca powstrzymujące wojska hitlerowskie próbujące od południa przekroczyć Tanew. Od roku 1939 działała we wsi komórka Związku Walki Zbrojnej. W lipcu 1943 roku. hitlerowcy zniszczyli część wsi i zabili 17 osób. W czerwcu 1944 spalone zostały całe Osuchy, wtedy zostało zamordowanych 30 osób. W czerwcu 1944 roku Niemcy rozpoczęli na szeroką skalę akcję wojskową, której celem było oczyszczenie zaplecza frontu z działających tu coraz bardziej aktywniej partyzantów. Wiosną 1944 roku prawie cały powiat biłgorajski był pod kontrolą partyzantów z wyjątkiem Biłgoraja i Tarnogrodu. Charakterystyczne jest to, że Niemcy w tym okresie utrzymywali kontakt z Biłgorajem jedynie drogą lotniczą, a dojeżdżali do niego tylko w dużych kolumnach samochodowych pod eskortą wielu żołnierzy. W maju 1944r. dowództwo wprowadziło do akcji samoloty z zadaniem niszczenia gajówek, wsi położonych w głębi lasów, jako - zdaniem okupanta - zarażonych bandytyzmem. Pod koniec maja wzmocniono skład gestapo w Biłgoraju z 25 do 60 gestapowców. Między innymi agencje gestapo mieściły się we wsiach Osuchy, Harasiuki, Borowiec.

  W dniach 28 maja 1944r. do południowej części powiatu biłgorajskiego przybyła na tzw. Zatanwie "Brygada Kałmuckiej Kawalerii" w służbie niemieckiej pod dowództwem doktora Dolla w sile ok. 4000 ludzi i natychmiast przystąpiła do działania. Zajęli okoliczne wsie i usiłowali sforsować Tanew i zająć Osuchy. Zamiar ten nie udał się do akcji wkroczyły oddziały AK ,,Topoli’’, BCh ,,Burzy’’ i inne oraz oddziały radzieckie Szangina i Kowalewa. Po kilkugodzinnej ostrej walce Kałmucy zostali odrzuceni na drugi brzeg rzeki, nie osiągając zamierzonych celów. Wydarzenie z 28 marca dały początek ciężkim walkom na linii Tanwi trwającym do 9 czerwca. Sumując można stwierdzić że walki na linii Tanwi zakończyły się dużym sukcesem oddziałów partyzanckich. Walki te z uwagi na ich skalę można śmiało nazwać mianem powstania chłopskiego.

  Polecane obiekty
  • muzeum
  • cmentarz partyzancki

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW