-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Lipowiec
   gmina Tereszpol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie
   www.lipowiec.com
   Fakty
   • Lipowiec staje się miejscem szczególnego kultu maryjnego przez fakt (jak wszyscy widzą) ukazania się chłopcu Matki Bożej
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Lipowiec jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie. Pierwsze wzmianki o niej datuje się na 1534 rok. To malowniczo położona wieś na pełnych uroku wzgórzach Roztocza Zachodniego. Liczy obecnie około 200 gospodarstw i jest najbardziej na północny - wschód wysuniętym zakątkiem w gminie Tereszpol.

   Jej główna część leży na pełnej urokliwych krajobrazów, bezwodnej krainie Wyżyny Lubelskiej. Spora część wsi położona jest na wierzchowinie Roztocza Zachodniego. Gdy znajdziemy się na najwyższym wzniesieniu tej krainy - Dąbrowie, przed nami rozpościera się ogromna połać lasów Puszczy Solskiej. Przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczność sięga nawet dwudziestu pięciu kilometrów.Roztoczańskie lasy otaczające Lipowiec pełne są przeróżnych niespodzianek. Szczególnie zachwycają przepiękne, momentami trudne do sforsowania, wąwozy lessowe. Oprócz niezwykłych widoków, wąwozy te dostarczają innych atrakcji. Kilku miejscowych miłośników sportów motorowych co jakiś czas urządza tu zawody motocrossowe. Powoli staje się to lokalną tradycją, a wrażenia dla uczestników i widzów, przez wzgląd na trudny teren, są niezapomniane.

   Lipowieckie lasy, pełne wszelakiego rodzaju grzybów oraz innych dobrodziejstw natury są idealnym wręcz miejscem dla amatorów tego rodzaju relaksu.

   Całkiem niedawno pojawiła się szansa na to, iż miejscowość nabierze cech uzdrowiskowych. Odkryto tutaj bogate źródła solankowe.

   Lipowiec z roku na rok coraz bardziej sprzyja turystom złaknionym widoku roztoczańskich cudów przyrody. Powstały tutaj gospodarstwa agroturystyczne oferujące znakomite warunki żywieniowe i mieszkaniowe.

   Właściciele gospodarstw organizują mieszkającym w nich turystom wiele form czynnego wypoczynku. Mogą oni odbywać wycieczki, zarówno rowerowe jak i piesze a w zimie brać udział np. w kuligach, korzystać z dogodnych warunków do uprawiania różnych sportów zimowych.

   Mieszkańcy wsi utrzymują się głównie z rolnictwa, gdy popatrzymy z jakiegokolwiek wzniesienia na szachownicę okolicznych pól da się zauważyć, iż oprócz tradycyjnych upraw takich jak zboża czy ziemniaki, miejscowi uprawiaj również malinę, porzeczkę czarną, truskawkę oraz inne owoce miękkie.

   źródło: www.lipowiec.com

   Historia

   Kalendarium:

   1534 - pierwsze wzmianki o istnieniu wsi

   1564 - rodzina Latyczyńskich staje się właścicielem Lipowca

   1603 - część wioski kupuje kanclerz Jan Zamoyski, wieś szybko zostaje włączona do dóbr Zamoyskich - należy do gorajskiego klucza dóbr ordynackich

   1827 - liczba domów równała się 58, mieszkało w nich 389 ludzi

   1880 - wieś zamieszkuje 563 mieszkańców, w tym 378 unitów i 5 żydów

   1921 - liczba domów wzrasta do 138 a mieszkańców do 769

   1943 - wieś zostaje wysiedlona przez Niemców

   1984 - wybudowanie i poświęcenie kościoła

   2008 - budynków 186, mieszkańców 875

   Polecane obiekty
   • Lipowiec Kościelny - Barokowy kościół św. Mikołaja (1805)

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW