-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Czerniewice
  gmina Toruń, powiat Toruń, województwo kujawsko-pomorskie
  http://www.torun.pl/
  Fakty
  • Parafia katolicka w Czerniewicach istnieje od 1984[5]. Umieszczony w dzwonnicy kościoła 430-kilogramowy dzwon poświęcony został 7 czerwca 1999 r. przez Papieża Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Toruniu.
  • Parafia 28 sierpnia 1984 otrzymała wezwanie Matki Bożej Łaskawej, a 27 sierpnia 2010 otrzymała nowego współpatrona: Św. Josemarię
  Informacje praktyczne

  Linie autobusowe 11, 38 i 03 (przystanek końcowy).

  Przystanki: Włocławska, Solankowa (na żądanie), Czerniewice, Zdrojowa, Spacerowa.

  Kolej PKP trasa pomiędzy Toruniem gł. a Otłoczynem.

  S10/10 (droga krajowa nr 10) w kierunku Bydgoszczy i Warszawy

  1/E75 droga międzynarodowa E75 (droga krajowa nr 1) w kierunku Gdańska i Łodzi

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Czerniewice – lewobrzeżne osiedle Torunia.

  Historia

  W średniowieczu był to majątek rycerski, potem szlachecki. W 1667 r. jego właścicielem został Mikołaj Tulibowski, a w 1738 r. należał do Augusta Gąsiorowskiego, a następnie przeszedł do Klemensa Łempickiego. Od 1874 r. majątek Czerniewice należał do rodziny Modrzejewskich.

  W 1862 roku otwarto linię kolejową: ToruńOtłoczyn granica zaborów Alexandrowo - Warszawa, która przecięła ziemie należące do majątku. Pod koniec XIX wieku na terenie majątku dworskiego odkryto źródła wód mineralnych (solanki jodowo–bromowe) o mniejszym stężeniu niż solanka ciechocińska. Do 1920 roku, gdy Ciechocinek, był oddzielony od Torunia granicą, Czerniewice ze źródłem leczniczej solanki były dla torunian ulubionym miejscem wypoczynku. Dobre przyjęcie gości zapewniała restauracja z krytym tarasem i widokiem na Wisłę. W 1898 r. otwarto zakład kąpielowy. W roku 1907 w letnie niedziele do Czerniewic dowoziło gości aż pięć toruńskich parowców z muzyką. W okresie międzywojennym powstało uzdrowisko dla kilkunastu kuracjuszy. Zakład powstał dzięki inicjatywie ówczesnego właściciela majątku Józefa Modrzejewskiego, w sąsiedztwie lasy iglastych porastających wydmowe tereny Puszczy Bydgoskiej. Likwidacja po pierwszej wojnie światowej granicy między Toruniem i Ciechocinkiem położyła kres popularności Czerniewic.

  Po wojnie w 1946 r. istniał tu folwark miejski, włączony w 1955 r. do miasta. Ciekawostki krajoznawczo–przyrodnicze: relikty dawnego parku dworskiego z II połowy XIX wieku. oraz wydmy porośnięte lasami sosnowymi. Obecnie jest tworzony węzeł do odcinka A1.

  W Czerniewicach znajduje się Zespół szkół łącząca szkołę podstawową i gimnazjum

  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW