-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Bielany
  gmina Toruń, powiat Toruń, województwo kujawsko-pomorskie
  Fakty
  Informacje praktyczne

  Na terenie Bielan znajduje się kilkanaście szkół i przedszkoli, liczne placówki handlowe, trzy uczelnie wyższe, kluby studenckie, kina Niebieski Kocyk i Kino Diecezjalne oraz Klub Studencki Od Nowa

  Wokół jest sporo terenów rekreacyjnych, lasów i parków.

  We wschodniej części Bielan znajduje się zespół budynków kościoła i klasztoru O.O. Redemptorystów, z budynkami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Domem Pielgrzyma, studiem Telewizji Trwam (ponad 700 m kw.) oraz kilkoma obiektami sportowymi (otwartymi i halowymi).

  Naprzeciw kompleksu klasztornego ulokowano 4 szkoły średnie, zawodowe i ogólnokształcące oraz basen Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych

  Na Bielanach znajduje się Wojewódzki Szpital Zespolony na ulicy Rydygiera

  Kościół znajduje się na ulicy Św. Józefa

  Oprócz tego znajduje się tutaj początek ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej

  Na obszarze dzielnicy można poruszać się autobusami. Dostępnymi liniami są: 0, 11, 15, 17, 18, 26, 20, 34, 36, 40, 02. Oprócz tego możliwe jest poruszanie się tramwajami po południu miasta

  Na Bielanach znajduje się miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: rektorat z aulą, Biblioteka Główna, Wydziały: Chemii, Biologii, Prawa, Ekonomii i Zarządzania. Pierwsze budynki powstały w latach 70. XX wieku według projektów warszawskich architektów, pod kierunkiem arch. Ryszarda Karłowicz

  Na terenie dzielnicy znajduje się także Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej.

  Charakter dzielnicy Zróżnicowany - są zarówno duże osiedla mieszkaniowe (jedno- i wielorodzinne), jak i lasy, parki. Od zachodu znajduje się Lotnisko Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Bielany (niem. Weisshof) – jedna z prawobrzeżnych dzielnic Torunia.

  Dzielnica Bielany od wschodu graniczy z Chełmińskim Przedmieściem, od południa z Bydgoskim Przedmieściem, na północ od Bielan znajdują się Wrzosy oraz w dalszej części rozciągają się lasy, pośród których położona jest leśna osada Barbarka. Natomiast zachodnia granica Bielan jest równocześnie zachodnią granicą Torunia.

  Historycznie dzielnica podzielona jest na dwie części: część północna (do ulicy Polnej włącznie) to Stare Bielany (Weisshof), część południowa (do ulicy Broniewskiego) to Nowe Bielany (Neu Weisshof). Osiedla na Bielanach to:

  • Osiedle Św. Józefa - teren pomiędzy ulicami Św. Józefa, Osiedlową, Orzechową i Jesienną. Przylega do obszaru zajmowanego przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Zabudowę osiedla stanowią domy jednorodzinne. Na osiedlu nie ma szkoły, jest jedno prywatne przedszkole, z placówek handlowych jedynie niewielkie sklepy.
  • Osiedle Św. Klemensa - teren graniczący z zespołem budynków kościoła i klasztoru św. Józefa pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Źródlaną, Św. Klemensa i Śniadeckiego. Jego zabudowę stanowią domy jednorodzinne. Samo osiedle nie ma przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Z obiektów handlowych posiada jedynie jeden niewielki sklepik sieci handlowej Oferta.
  • Osiedle Uniwersyteckie - campus,
  • Osiedle Fałata,
  • Osiedle Łukasiewicza
  • Osiedle Przy Lesie - zgrupowanie czteropiętrowych bloków wielorodzinnych w pobliżu skrzyżowania ulicy Polnej z Szosą Chełmińską.
  • Brzezina - teren obejmujący zachodnią część Bielan, graniczący z lotniskiem. Od pozostałych osiedli oddzielony jest terenami leśnymi. Zabudowa osiedla składa się z domków jednorodzinnych oraz z zabudowy szeregowej. Samo osiedle nie ma przedszkola czy szkoły, jedynie niewielkie sklepy.
  Historia

  Nazwa dzielnicy pochodzi prawdopodobnie od charakteru okolicznych gleb – piasków, Bielany położone są pośród lasów sosnowych porastających wydmy. Istnieje również hipoteza, że nazwa Bielany wywodzi się od istniejących tu niegdyś bielników – blichów, w których bielono wosk i płótno.

  Bielany to stara dzielnica Torunia, zlokalizowana w jego północno-zachodniej części, od centrum oddzielona tzw. laskiem bielańskim - zalesionym pasem wydmowym. Znaczną część tej dzielnicy porastają lasy iglaste, przeważnie sosnowe, a więc roślinność sucholubna. Podłoże bowiem stanowią piaski, ukształtowane w charakterystyczne wzgórza wydmowe, których pasmo ciągnie się w kierunku Barbarki i dalej na północny-zachód.
  Najważniejszymi i charakterystycznymi obiektami tej dzielnicy są: miasteczko akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z 1973 roku, zabytkowe zabudowania Wodociągów Toruńskich z 1894 roku (więcej na ten temat tutaj), największy w Toruniu szpital z 1969 roku oraz - co najważniejsze z punktu widzenia przyrodniczego - zabytkowe założenie parkowe wokół tzw. Bielańskiego Dworu z początku XVIII wieku (o czym dalej).
  Na Bielanach, w miasteczku akademickim, bierze początek Przyrodnicza Ścieżka Dydaktyczna na trasie Bielany-Barbarka-Przysiek-Port Drzewny-Bydgoskie Przedmieście.

  Od XVI wieku z terenu dzisiejszych Bielan, gdzie znajdowało się wówczas kilka zbiorników powierzchniowych, eksploatowano wodę na potrzeby Starego Miasta. Ujęcie znajdowało się w pobliżu dzisiejszych zabudowań Toruńskich Wodociągów. Woda była doprowadzana drewnianymi wodociągami aż do początku XIX wieku. Potwierdzeniem tego są m.in. znaleziska archeologiczne w postaci 500-letnich rur sosnowych i dębowych na Bielanach i Chełmińskim rzedmieściu. Tymczasem najstarszy toruński wodociąg pochodzi już sprzed połowy XIV wieku!

  Nazwa Bielany pochodzi prawdopodobnie od bielników, w których bielono wosk i płótno. W końcu XVII wieku powstał na terenach świeżo wykarczowanych folwark, który zwał się Bielany. Początki folwarku Bielany wiążą się z osobą kupca Daniela Christopha Janitzena, gdańszczanina osiadłego w Toruniu w 1688 roku, rajcy miejskiego i pocztmistrza, który zbudował tutaj swoją letnią siedzibę (Bielański Dwór).
  Kolonia Bielany (okolice dzisiejszego skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z Szosą Chełmińską) wraz z Nowymi Bielanami (obecnie Osiedle Reja) została włączona w granice miasta w 1900 roku, co było związane z rozwojem gospodarczym i demograficznym Torunia.

  Polecane obiekty

  Na terenie osiedla znajduje się kilkanaście atrakcyjnych zabytków:

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW