-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Aleksandrów Kujawski
gmina Aleksandrów Kujawski, powiat aleksandrowski, województwo kujawsko-pomorskie
www.aleksandrowkujawski.pl
Fakty
  • W Aleksandrowie Kujawskim urodzili się m.in. Ewa Bukowska (aktorka) i prof. Grzegorz Królikiewicz (reżyser, scenarzysta, były dyrektor Teatru Nowego w Łodzi).
  • Do najważniejszych aleksandrowskich zabytków należy dworzec kolejowy, w którego apartamentach 4 września 1879 r. car Rosji Aleksander II przyjął cesarza Niemiec Wilhelma I.
  • Dzieciństwo w Aleksandrowie Kujawskim spędził legendarny poeta Edward Stachura.
  • Pomyślne perspektywy dla rozwoju miasta wynikają m.in. z faktu, iż w pobliżu Aleksandrowa planowana jest budowa zapory wodnej na Wiśle pod Nieszawą.
Informacje praktyczne

W pobliżu miasta przebiega krajowa Jedynka (E75) Gdańsk - Toruń - Włocławek - Łódź - Katowice – Cieszyn, w przyszłości koło Aleksandrowa będzie się znajdował węzeł (Odolion) na autostradzie A1.

Przez miasto przebiega droga nr 266 Konin - Sompolno - Piotrków Kujawski - Radziejów - Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek.

4 km od Aleksandrowa w Służewie przebiega droga nr 250, która łączy miasto z drogą krajową nr 15 w kierunku Inowrocławia i Poznania.

Aleksandrów jest lokalnym węzłem kolejowym. Linia kolejowa nr 18 Kutno - Aleksandrów Kujawski - Toruń - Bydgoszcz - Piła ma tutaj swoje odgałęzienie do Ciechocinka.

Wydarzenia cykliczne
Dni Aleksandrowa Kujawskiego

maj

Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy

sierpień, koncerty muzyki klasycznej

• Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "WESOŁA NUTKA"

- kwiecień

• Dni Ciechocinka

- maj

Opis

Aleksandrów Kujawski to miasto powiatowe w województwie kujawsko-pomorskim, w centralnej Polsce, na Kujawach, między Toruniem (25 km) a Włocławkiem (38 km). W latach 1975-1998 miasto należało do województwa włocławskiego. Stanowi miejsce kuracji solankowych oraz zaplecze mieszkaniowe i usługowe uzdrowiska w Ciechocinku. Nizina Ciechocińska i płynąca przez nią Wisła stanowi północno-wschodnią granicę powiatu aleksandrowskiego.

Aleksandrów Kujawski ma ponad 12 tysięcy mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłu metalowego, poligraficznego oraz spożywczego. Dobrze rozwinięty jest też przemysł tworzyw sztucznych, ceramiczny i drzewny. Miasto znane jest w kraju głównie dzięki wyrobom wikliniarskim i Uzdrowisku.

Tętniący życiem jest klub Fado przy ul. Narutowicza, w którym odbywają się liczne koncerty artystów z kraju i zagranicy.

Miastami partnerskimi Aleksandrowa Kujawskiego są: Ivancice (Czechy) i Valka (Łotwa).

Historia

Miejscowość założono na bazie wsi i majątku Białe Błota. Po zmianie właściciela w roku 1850, nazwa wsi Białe Błota pozostała, a majątkowi nadano nazwę Trojanowo. W 1859 r. Towarzystwo Kolei Żelaznych podjęło decyzję o budowie tutaj stacji granicznej między Rosją i Prusami. Trzy lata później uruchomiono między państwowe połączenie kolejowe Bydgoszcz - Toruń – Łowicz, dzięki czemu miejscowość weszła na drogę rozwoju. Napłynęła ludność żydowska. W 1875 r. uruchomiono Międzynarodową Stację Kolejową i Telegraficzną.

Od imienia cara Rosji, który przyczynił się do rozbudowy stacji, miasteczko przyjęło nazwę Aleksandrów Pograniczny, powstała też cerkiew prawosławna św. Aleksandra Newskiego. Prawa miejskie Aleksandrów uzyskał w 1879 r. Car Aleksander II dobudował dwupiętrowe skrzydło gmachu dworca, luksusowo je wyposażył, a 4 września 1879 r. spotkał się tutaj z cesarzem Niemiec Wilhelmem I Hohenzollernem. Aleksandrów był odtąd ważnym miastem dla Królestwa Polskiego i Rosji, dzięki czemu bardzo intensywnie się rozwijał aż do wybuchu I wojny światowej.

4 lutego 1919 r. Naczelnik odradzającej się Polski Józef Piłsudski nadał dekretem prawa miejskie i zmienił nazwę miasta na Aleksandrów Kujawski. Rozwój przemysłu i budownictwa publicznego sprawił, że siedzibę powiatu nieszawskiego przeniesiono do Aleksandrowa.

W czasie okupacji rozpoczętej 1939 r. niemieccy okupanci wysiedlili prawie 1000 aleksandrowskich Żydów do getta w Służewie i potem wymordowali w obozie Kulmhof. W latach 1943-45 miasto nosiło nazwę Weichselstädt. Wiosną 1945 r. w żwirowni "Halinowo" i w okolicy Młyna Parowego zabito prawdopodobnie ok. 100 Niemców.

Po wojnie do 1975 r. Aleksandrów znów był siedzibą powiatu, należącego do województwa bydgoskiego. Po likwidacji powiatów za rządów I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, w latach 1975-98 miasto należało do województwa włocławskiego. Po ponownej reformie w 1999 r. przywrócono starostwo aleksandrowskie.

Polecane obiekty
  • neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego z lat 1896-1905
  • historyczny dworzec PKP
  • zespół pałacowy Trojanowskich - pałac z początku XX w. i park z 1 połowy XIX w.
  • Ukraiński Cmentarz Wojskowy z 1920 r.
  • Raciążek - późnogotycko-renesansowy kościół i ruiny zamku biskupiego

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
9 Października 2011r. o 15:58
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW