-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Łączany
  gmina Brzeźnica, powiat wadowicki, województwo małopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis
  Miejscowość o obszarze 3,99 km2 , liczy 1618 mieszkańców w tym 852 kobiet, 766 mężczyzn. Wieś leży nad samą Wisłą na północny-zachód od Brzeźnicy. Nazwa wsi pochodzi od „łąki — łegu”.
  Historia
  Między rokiem 1283, a rokiem 1286 książę oświęcimski Władysław nadał Danielowi, opatowi benedyktyńskiego klasztoru w Tyńcu, wieś Łączany położoną na brzegu Wisły. Wieś po raz pierwszy jednak wzmiankowana była w bulli papieskiej z roku 1229, w której poświadczone są włości wymienionego wyżej klasztoru. W roku 1286 książę krakowski Leszek Czarny potwierdza własność klasztoru tynieckiego w Łączanach. Przywileje te potwierdził w roku 1440 książę oświęcimski Wacław. Wieś wspomina także Jan Długosz w Liber Beneficiorum (1470-80). Pisze on, że we wsi są role 6 kmieci, ale nie ma karczmy i tylko jeden z kmieci warzy piwo. We wsi był folwark klasztorny, który zazwyczaj oddawany był w dzierżawę ponadto był tu 1 zagrodnik z rolą. Przy wsi było duże, rybne jezioro, które obsługiwał rybak płacący klasztorowi 3 ½ grzywny. Rejestr poborowy woj. krakowskiego z roku 1581 podaje, że wieś Łączany znajdują się w parafii Spytkowice, a ich dzierżawcą był niejaki Molenda. We wsi było wówczas 7 łanów kmiecych, 2 zagrodników z rolą, 2 zagrodników bez roli, 3 komorników z bydłem, 2 komorników bez bydła i zapewne dwór zarządcy z folwarkiem. W latach osiemdziesiątych XIX wieku wieś liczyła 529 mieszkańców, z których 5 mieszka w majątku dworskim. Wśród nich było 490 katolików i 39 Żydów.
  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW