-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Warszawa parkuje przepisowoWarszawa parkuje przepisowoCzy miastu, w którym parkuje ponad 1,1 mln samochodów, uda się poprawić kulturę parkowania? Za cel stawia to sobie akcja społeczna „Parkuję przepisowo”. Głównymi wyzwaniami będą z jednej strony złe maniery części kierowców, a z drugiej – niewystarczające rozwiązania w zakresie infrastruktury parkingowej miasta.

 

Warszawa doczekała się nareszcie działania w sprawie, którą wszyscy widzą, ale o której mniej chętnie się już mówi. A jeśli już się mówi – to w złym tonie. W sprawie parkowania. Zastawione chodniki, jazda po przejściach dla pieszych, „dzikie” parkingi, auta na trawnikach, ograniczanie widoczności czy brak możliwości przejazdu wózkiem. To krajobraz zbyt często spotykany, aby pozostać wobec niego obojętnym. Lekarstwem ma być akcja społeczna „Parkuję przepisowo” organizowana przez „Warszawa Parkuje” – fundację dedykowaną sprawom parkowania w stolicy.

Akcja „Parkuję przepisowo” skierowana jest do tych kierowców, którym zależy na zmianie jakości parkowania i przeciwstawieniu się ulicznemu – a może raczej chodnikowemu – cwaniactwu i braku poszanowania elementarnych zasad współżycia społecznego. Każdy kierowca, który wyrazi wolę przystąpienia do akcji, otrzyma bezpłatnie specjalną naklejkę na samochód, która będzie jasnym sygnałem dla otoczenia: „parkuję z wyobraźnią i z myślą o innych”. To wyraz pewnej dojrzałości i umiejętności kompromisu ze strony mieszkańców miasta.

Warszawa parkuje przepisowoUmieszczenie w widocznym miejscu na pojeździe naklejki akcji zobowiązuje jego kierowcę do przestrzegania zasad ruchu drogowego, w tym zwłaszcza do parkowania:

  • na wyznaczonych do tego miejscach (nieważne czy w mieście, na zakupach czy pod domem)
  • w sposób, w jaki stanowią znaki drogowe,
  • w miejscach, do korzystania z których kierowca ma prawo,
  • z opłaconym czasem postoju w strefie płatnego parkowania,
  • z pozostawieniem min. 1,5m miejsca dla pieszych w przypadku parkowania na chodniku
  • w sposób, który nie utrudnia ruchu innym i nie ogranicza widoczności,
  • z poszanowaniem innych uczestników ruchu, w tym zwłaszcza pieszych, osób z niepełnosprawnością i rodziców z wózkami dziecięcymi.

Wierzymy, że dobre praktyki parkowania mogą płynąć z miejsca, w którym skala problemu jest największa – z pozastawianej Warszawy. Gdyby ustawić wszystkie samochody z terenu Warszawy jeden obok drugiego, uzyskalibyśmy ogromny plac o powierzchni 13 km2 – wielkością odpowiadający np. Giżycku. Sprawmy, aby przepisowe i kulturalne parkowanie stało się modne i żeby było przejawem odpowiedzialności społecznej, a nie powodowało uśmiech politowania. Wszystkich odpowiedzialnych i chętnych zapraszamy na www.WarszawaParkuje.pl po informacje, jak zdobyć naklejkę akcji, a tym samym zrobić coś dobrego dla otoczenia. I wcale nie musimy ograniczać się do Warszawy.

Adam Jędrzejowski, Fundacja Warszawa Parkuje

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
13 Marca 2011r. o 16:15
ocena ogólna
8 Lutego 2011r. o 11:40
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW