-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Polski miniaturowy światInwałd - Taj MahalPolska zwariowała na punkcie malutkich domków, parczków, pałacyków, zameczków i kościółków. Parki miniatur wyrastają jak grzyby po deszczu. Zabraliśmy się za poszukiwanie i odkrywanie tych ciekawych obiektów turystycznych. Jaki był tego efekt? Co znaleźliśmy? Gdzie warto spędzić wolną chwilę?

Miniwersje zabytków mają często więcej wdzięku i urody niż ich rzeczywiste starsze rodzeństwo. Przy użyciu wysokiej klasy technik i narzędzi modelarskich, dzięki wielkiemu wysiłkowi i staranności twórców, powstają cudeńka architektury, których oglądanie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Na wykonanie modelu zużywa się czasami kilka ton materiału. Twórcy budyneczków wysoko stawiają sobie poprzeczkę, dlatego wykonanie jednego modelu zajmuje nawet parę miesięcy. Koszt wyprodukowania elementów i wybudowania "porządnego" zamku zbliżony jest do ceny warszawskiej kawalerki (np. zamek Książ - około 200 tys. zł.). Latem miniatury są pokazywane szerokiej publiczności, a zimę - ze względu na warunki klimatyczne - często spędzają pod dachem, gdzie są poddawane mini-liftingom i zabiegom upiększającym.

Inwałd - Bazylika św. PiotraŚwiat w zasięgu ręki
Park Miniatur "Świat Marzeń"Park Miniatur w Inwałdzie gwarantuje każdemu podróż bez przekraczania polskiej granicy. Wśród budynków zlokalizowanych na terenie parku znajduje się ponad 50 modeli najsławniejszych cudów świata. Możemy obejrzeć m.in. Akropol, Koloseum, Krzywą Wieżę z Pizy, watykańską Bazylikę św. Piotra, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben’a, Sfinksa, Biały Dom i Wenecję. Twórcy parku podeszli do jego budowy z dużą ambicją – zwrócono uwagę na każdy detal. Większość modeli wykonana została w skali 1:25, co umożliwia porównanie wielkości poszczególnych obiektów. 

 

 

Podzamcze koło Ogrodzieńca - Zamek RabsztynOrle gniazda pod Ogrodzieńcem
W Podzamczu pod Ogrodzieńcem, tuż u stóp Zamku Ogrodzienieckiego, zlokalizowano Park Zamków JurajskichPark Zamków Jurajskich. W skali 1:25 zobaczyć w nim można Szlak Orlich Gniazd rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę. Makiety zamków i warowni zostały odtworzone zgodnie z prawdą historyczną, a samo ich wykonanie poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Obiekty zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, dzięki temu odtworzono też interesujące ukształtowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W parku miniatur można zobaczyć również repliki średniowiecznych maszyn oblężniczych m. in. katapultę miotającą pociski, balistę (kusza na kołach), a także trebusz (machina miotającą pociski, przypominająca mechaniczną procę). Dzięki urządzeniom wojennym można poznać metody walk zbrojnych, prowadzonych w XIV, XV i XVI w.
Kowary - Park Miniatur Zabytków Dolnego ŚląskaZ czego słyną Kowary?
"Uśmiechnij się, bo dla Ciebie zbudowaliśmy Twoją krainę fantazji". Takim mottem wita nas Park Miniatur Zabytków Dolnego ŚląskaPark Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach w woj. dolnośląskim. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się z pałacami, klasztorami, kościołami i starówkami Dolnego Śląska, odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25. Obejrzymy tu m.in. bazylikę z Krzeszowa, pałace z Łomnicy i Wojanowa, Kościół Wang, schronisko na Śnieżce, Zamek Chojnik, Zamek Czocha, starówki Jeleniej Góry i Lubomierza oraz wrocławski Ratusz. Dzięki staranności w opracowaniu modeli według stanu z czasów świetności oryginalnych budynków, miniaturki wyglądają piękniej od ich pierwowzorów.

 

 

 

Park Miniatur Warmii i MazurTylko na Warmii i Mazurach
Z dala od gwaru wielkich miast, w miejscowości Gierłoż, ukryty jest Park Miniatur Warmii i MazurPark Miniatur Warmii i Mazur, który jako jedyny w Polsce i na świecie prezentuje miniatury najpiękniejszych i najciekawszych, a nierzadko mało znanych zabytków obu regionów. Na przestrzeni 30 tys. m kw. zwiedzający mogą zobaczyć drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 miniatury m.in. pałacu z Drogoszy i Sztynortu, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy, Twierdzy Boyen, bazyliki ze Świętej Lipki, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, Wieży Bismarcka z Mrągowa, jak również wiaduktu kolejowego ze Stańczyków, chaty mazurskiej czy wiatraka z Bęsi. Na terenie znajdują się pozostałości oranżerii i ogrodu warzywnego Kwatery Głównej Adolfa Hitlera. Z tego względu przygotowana została wyjątkowa ekspozycja, przedstawiającą czasy II wojny światowej na Mazurach, militaria niemieckie z lat 1939-45 oraz wiernie odtworzona, olbrzymia makieta Wilczego Szańca.

 

Pobiedziska - Skansen MiniaturSzlak Piastowski Wielkopolski
Skansen Miniatur w wielkopolskich PobiedziskachSkansen Miniatur w Pobiedziskach  to park prezentujący makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Ukazuje strukturę przestrzenną Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący kilkadziesiąt najważniejszych, a także mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Miniatury są wykonane w skali 1:20 z trwałych materiałów: szkielet aluminiowy, "elewacja" plastikowa zabezpieczona środkami chemicznymi i niektóre fragmenty są realizowane z materiałów identycznych, jak w obiektach oryginalnych. Obejrzymy tutaj m.in. pałace z: Rogalina, Antonina, Czerniejewa, ruiny zamku z Wenecji, Biskupin, Operę Poznańską, Katedrę Gnieźnieńską, różne kościoły oraz miniaturę Centrum Sztuki Współczesnej przy poznańskim Starym Rynku.

Strysza Buda - Kaszubski Park MiniaturKaszubski mini-land
W jednym miejscu, w jednej skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub - kościołów, zamków i dworów. To Kaszubski Park MiniaturKaszubski Park Miniatur. Odtworzono osadę kaszubską, zabłysły też latarnie morskie. Marzeniem pomysłodawców i twórców atrakcji jest mapa Kaszub, gdzie oglądając obiekty w mikroskali, będziemy mogli zaplanować sobie wycieczkę - dokąd w regionie pojechać w czasie urlopu czy weekendu. Tutaj z pewnością poczujesz się jak Guliwer... a może jak kaszubski wielkolud Stolem, który przed wiekami mieszkał na kaszubskiej ziemi. Kaszuby to motyw przewodni - jednak w parku przewidziano też miejsce na inne obiekty z Polski i ze Świata. Statua Wolności, Sfinks i Krzywa Wieża z Pizy to tylko niektóre z nich.

Serwis gdziebylec.pl niebawem przeprowadzi ranking przyznając parkom miniatur wyróżnienia w różnych kategoriach. Nie przegapcie tego!!!

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.33
14 Października 2010r. o 13:28
Bardzo pomysłowe i ciekawe.
ocena ogólna
30 Września 2010r. o 22:41
Interesujący artykuł i naprawdę świetne miniaturki.Trzeba koniecznie je zwiedzić.To fakt.
ocena ogólna
1 Września 2010r. o 23:58
Uważam, że warto zwiedzić przede wszystkim Park Miniatur w Inwałdzie, wiele ciekawych obiektów z różnych stron świata, bardzo starannie i precyzyjnie odtworzone. Dzieki tego typu parkom miniatur możemy małym kosztem zobaczyć miniatury obiektów z całego świata bez opuszczania granic Polski.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW