-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

NiepokalanówSanktuarium w NiepokalanowieFranciszkanin ojciec Maksymilian Kolbe miał ideę zbudowania na świecie wielu miast - ośrodków kultu Maryi. Zaczął od terenów nieodległych od Warszawy, przy linii kolejowej łączącej stolicę z Sochaczewem, w Niepokalanowie.

Ziemię miał wspaniałomyślnie podarować książę Jan Drucki-Lubecki, pan na teresińskich włościach. Ojciec Kolbe postawił już nawet na polu skromną figurkę Matki BoskiejFigurka Matki Boskiej (kupioną podobno w Warszawie za 90 zł), ale rozmowy z księciem przedłużały się. Gdy wydawało się, że zostaną zerwane, miało dojść do cudownej interwencji Matki Boskiej. Ostatecznie w 1927 roku zakonnicy otrzymali aż 25 hektarów. A poświęcona figura miała stać na straży Niepokalanowa już zawsze.

Do II wojny światowej przy stacji Szymanów zbudowano klasztor, uruchomiono drukarnię, własną elektrownię i straż pożarną, która funkcjonuje do dzisiaj. Liczba zakonników wzrosła z 18 do 762. Wojna ten rozkwit przerwała. Bracia zakonni na polecenie ojca Maksymiliana rozjechali się po Polsce, hitlerowcy rozkradli wszystko, co miało dla nich jakąkolwiek wartość. Zakonnicy po pierwszej fali ucieczek i aresztowań wracali jednak do swego domu. Rankiem 17 lutego 1941 roku do Niepokalanowa przyjechało gestapo. Zabrało pięciu franciszkanów. Ojciec Maksymilian Kolbe był więziony na warszawskim Pawiaku, skąd wywieziono go do Oświęcimia. Uratował życie innemu więźniowi, Franciszkowi Gajowniczkowi. Zgłosił się za niego do celi śmierci. Skonał w głodowym bunkrze. Został przyjęty do grona świętych 10 października 1982 roku.

Sanktuarium w Niepokalanowie - wnętrze bazyliki (źródło: www.niepokalanow.pl)Budowę Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i Św. Maksymiliana Marii KolbegoSanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i Św. Maksymiliana Marii Kolbego według projektu krakowskiego architekta Zygmunta Gawlika, rozpoczętą w 1939 r., którą przerwała wojna, kontynuowano w latach 1948-1954. Miał ją konsekrować sam prymas Wyszyński. Został jednak uwięziony przez komunistyczne władze. Kanonizacji dokonał papież Jan Paweł II. W marcu 2004 r. dekretem kardynała Józefa Glempa, bazylika w Niepokalanowie została podniesiona do rangi sanktuarium. Budowla skierowana jest ze wschodu na zachód. Wysokość wieży, w której zawieszone są cztery dzwony oraz działa zegar o pięciu tarczach, wynosi 47 m. W drzwiach wejściowych umieszczono symbole miejsc najbardziej znanych objawień maryjnych na świecie. Nad wszystkimi wejściami do kościoła znajdują się płaskorzeźby świętych franciszkańskich oraz świętych odznaczających się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Wewnątrz świątyni wita nas Niepokalana, która wskazując na Jezusa ukrytego w Najśw. Sakramencie, zaprasza do modlitwy. Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Franciszka z Asyżu, a w nawie bocznej św. Józefa. Po stronie przeciwnej ołtarz św. Maksymiliana oraz św. Antoniego z Padwy. Figury wykonał br. Maurycy Kowalewski. Witraże i inne ornamenty wykonali bracia zakonni.

Dziś Niepokalanów jest ważnym ośrodkiem religijnym, ale też odwiedzanym licznie przez turystów. Stał się miejscem, o jakim śnił jego założyciel. Goście odwiedzają KalwarięKalwaria w niepokalanowskim sanktuarium, kaplicę św. MaksymilianaKaplica św. Maksymiliana i Muzeum św. MaksymilianaMuzeum św. Maksymiliana. W podziemiach kościoła znajduje się Panorama TysiącleciaPanorama Tysiąclecia.

Bazylika w liczbach:
- pojemność maksymalna bazyliki - 5 tys. osób
- długość od początku schodów do końca absydy - 84,8 m.
- długość wnętrza kościoła - 69 m.
- wysokość wieży, w której znajdują się dzwony i mechanizm zegarowy - 47 m.
- wysokość nawy głównej bazyliki - 16 m.
- szerokość wszystkich trzech naw - 18 m.

Ciekawostka: Sanktuarium ma swojego "bliźniaka". Przez 5 lat ojciec Kolbe był na misjach w Japonii, gdzie w 1931 roku, założył miasto Ogród Niepokalanej - Mugenzai no Sono. Być może właśnie dlatego Azjaci tak chętnie i licznie odwiedzają Niepokalanów.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
3 Marca 2011r. o 10:00
Byłam w Niepokalanowie bardzo dawno: w 1985 r. Uważam, że to urokliwe miejsce kultu. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie kaplica i muzeum św. Maksymiliana. Warto tu przyjechać
ocena ogólna
14 Lutego 2011r. o 19:09
Bardzo dobry artykuł. Dziękuje moze kiedys skorzystam
ocena ogólna
16 Listopada 2010r. o 15:13
Szczerze mówiąc nie byłam jeszcze w tym pięknym miejscu ,:( Przeczytałam ten artykuł i jestem pod wielkim wrażeniem , jest ciekawie i zwięźle napisany a przede wszystkim nakłania do odwiedzenia tego ważnego ośrodka religijnego.w najbliższej przyszłości postaram się zwiedzić go osobiście :)
ocena ogólna
10 Listopada 2010r. o 16:08
No fajne fajne
ocena ogólna
26 Października 2010r. o 18:08
Niepokalanów to faktycznie bardzo fajne i zmuszające do refleksji miejsce. Ja przyzwyczajony do mniejszych kościołów byłem nią zachwycony. Bazylika robi ogromne wrażenie zwłaszcza gdy przez okiennice wpada światło zachodzącego słońca. Główny ołtarz może nie jest zbyt wielki ale naprawdę ładny. Bazylikę naprawdę warto odwiedzić - polecam.
ocena ogólna
24 Października 2010r. o 15:47
Naprawdę warto odwiedzić Niepokalanów, to kawałek naszej polskiej historii :) Możemy zobaczyć, ile pracy włożył o. Kolbe, aby w przyszłości, czyli dzisiaj kompleks od figurki Matki Boskiej do Sanktuarium przypominał ludziom, że żyją dla Boga.
ocena ogólna
28 Września 2010r. o 16:34
Takie artykuły są potrzebne nam wszystkim bo dzięki nim wiele osób ma możliwość dowiedzieć się ciekawych historii z tamtych lat.Lecz warto pojechać do Bazyliki by z bliska móc zobaczyć wnętrze .
ocena ogólna
24 Września 2010r. o 19:07
Bardzo lubię takie artykuły jak ten. Czyli krótko i na temat. ;) Są tutaj najważniejsze informacje ale również ciekawostki o Niepokalanów. Bardzo podobają mi się dodane fotografie. Przedstawiają ośrodek na zewnątrz i w środku co umożliwia obejrzenia z grubsza obiektu i zdecydowania się na jego odwiedzenie. ;)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW