-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Najwyższy polski budynek skończył 55 latPałac Kultury i Nauki w WarszawieWarszawski Pałac Kultury i NaukiPałac Kultury i Nauki w Warszawie ma już 55 lat. Został uroczyście oddany do użytku 22 lipca 1955 roku. Otwierał go premier Józef Cyrankiewicz. Wieżowiec został wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla Polski, początkowo nosząc imię Józefa Stalina. Trzy lata temu, 2 lutego 2007, został wpisany do rejestru zabytków.

Tony stali, betonu i cegieł.

Historia Pałacu Kultury i Nauki zaczęła się od zdania „A jakbyście widzieli w Warszawie taki wieżowiec jak u nas?” – to stwierdzenie wypowiedział Wiaczesław Mołotow, prawa ręka Stalina, podczas wizytacji w stolicy w 1951 r. Pierwotnie strona radziecka chciała, aby budynek pełnił rolę uniwersytetu – jak w Moskwie. Pałac jednak stał się budynkiem wielofunkcyjnym i do dzisiaj mieści siedziby firm oraz instytucji użyteczności publicznej, m.in. kina, teatry, księgarnie, wyższe uczelnie (np. Collegium Civitas), instytucje naukowe oraz władze Polskiej Akademii Nauk. Budowa rozpoczęła się 2 maja 1952 r. i był wznoszony dokładnie przez 1175 dni. Prace przygotowawcze były bardzo bolesne dla miasta, jak i jego mieszkańców przyzwyczajonych do przedwojennego widoku, gdyż zniknęło serce stolicy – zburzono ponad 170 kamienic, wywieziono 500 tys. m3 gruzu, 2 mln cegieł i 200 ton złomu. Sama budowa pochłonęła: 40 mln cegieł, 80 tys. m3 betonu, 16 tys. ton stali. Do wykończenia elewacji i wnętrz sprowadzano wapienie z Pińczowa oraz marmury ze Sławniowic i Bolesławca. Przy wznoszeniu wieżowca pracowało 3,5 tys. robotników z ZSSR, koszarowanych na Pałac Kultury i Nauki w WarszawieJelonkach na specjalnym osiedlu, pomagało im 4 tys. Polaków.

Górujący olbrzym

Budynek PKiN jest najwyższym, licząc z iglicą, wieżowcem w Polsce - ma 230,7 m (42 kondygnacje). Bez iglicy jego wysokość to 188 m. Położony jest w centrum Warszawy na Placu Defilad. Na 114 metrze znajduje się taras widokowy "Trzydziestka"Taras widokowy , skąd można podziwiać wspaniałą panoramę całego miasta. Przy dobrej pogodzie i przejrzystości powietrza można dostrzec krajobraz oddalony o około 30 km. Sam pałac jest widoczny z miejscowości Warka, oddalonej od Warszawy o 50 km. Z ciekawostek można przytoczyć następujące liczby: pomieszczenia: 3288, całkowita powierzchnia pomieszczeń: 123 084 m2, kubatura: 817 000 m3, zużycie energii elektrycznej: równe 30-tysięcznemu miastu.

Wnętrze PKiN zagrało w ponad 100 filmach, w jednym nawet został zburzony ("Rozmowy kontrolowane"). Perłą w koronie są pomieszczenia między 24 a 26 piętrem, zajmowane przez Polską Akademię Nauk. Najsłynniejszym i największym openspace’em jest Sala Kongresowa - sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób, która „widziała” bardzo wiele – ostatni zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, koncert Rolling Stones’ów, Marlenę Dietrich czy Paula Ankę. Będąc w okolicy pałacu, możemy również zwiedzić Muzeum TechnikiMuzeum TechnikiMuzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PANMuzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem lub „ukulturalnić się” w jednym z teatrów: Dramatycznym, Lalka, Studio czy 6 Piętro.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
2 Października 2010r. o 08:40
Ciekawy artykuł wart przeczytania zachęca do zwiedzenia tego kolosa czyli Pałacu Kultury w Warszawie.Jest on dla naszego narodu od wielu lat wizytówką przed światem oby tak pozostało dalej.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW