-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Mikołajki - dzień św. MikołajaŚw. Mikołaj (foto: www.sxc.hu)Dzień Świętego Mikołaja potocznie określany jako Mikołajki (6 grudnia) jest dniem, w którym składamy najbliższym podarunki w formie niespodzianek. Obecnie zwyczaj Mikołajek jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja, który to w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.

Postać świętego Mikołaja przedstawianego współcześnie jako grubasek, w czerwonym kożuchu, z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery, powstała w latach 20-tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola. Prawdziwy Św. Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około 280 roku. Niestety, dokumenty związane z jego życiem są szczątkowe, większość dzisiejszej wiedzy pochodzi z niepewnych przekazów ustnych. Kojarzymy go głównie z wielką dobrocią i miłością do wszystkich biednych oraz pokrzywdzonych. To człowiek pełen cnót, który dobro bliźnich przekładał nad własne. Rodzice Mikołaja zmarli ok. 300 roku podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów. Święty Mikołaj mimo wyświęcenia na biskupa Miry, pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.

(foto: www.freedigitalphotos.net)Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań...

Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Mikołajki (Polska), Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania). Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości przede wszystkim dla dzieci, dorośli również lubią obdarowywać się tego dnia drobnymi prezentami. Aby uczcić pamięć tego świętego, stajemy się więc podobni do niego i „uszczęśliwiamy” swoich najbliższych różnymi drobiazgami. Najczęściej upominki podkładane są w nocy z 5 na 6 grudnia pod poduszkę, do buta, bądź w skarpetę zawieszoną przy kominku.

VII Ogólnopolski Zjazd Mikołajów w Szymbarku

W Szymbarku 6 grudnia odbywa się Ogólnopolski Zjazd Mikołajów, w tym roku już siódma edycja tej imprezy. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku pięć tysięcy Mikołajów w różnym wieku, różnej płci i narodowości spotka się, aby obradować nad losem świąt i jak najskuteczniejszą pomocą dla dzieci potrzebujących. Wszystkich uczestników zjazdu obowiązuje strój mikołajowy lub postaci bajkowych. W czasie spotkania wszyscy razem po mikołajowemu będą śpiewać i wezmą udział w zawodach przeciskania się przez komin. A wszystko to po to, by na rzecz dzieci ubogich nieść pomoc.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
2 Grudnia 2012r. o 17:08
Ciekawy artykuł
ocena ogólna
12 Grudnia 2010r. o 19:36
To może jednak wciąż istnieje – np. jakiś jego przodek;) Artykuł bardzo ciekawy i można się dowiedzieć wiele interesujących rzeczy na temat tego, w które dzieci wierzą na pewno – a my dorośli chyba tak ukradkiem ale jednak też. Trzeba się kiedyś wybrać na ten zlot Mikołajów – może jakiś prezent wpadnie do kieszeni.
ocena ogólna
12 Grudnia 2010r. o 12:47
Potwierdzam ciekawy artykuł.Lecz ja już nie wierzę w św,.Mikołaja.Ale zachęcam wszystkich do przeczytania tego artykułu.
ocena ogólna
6 Grudnia 2010r. o 17:00
Całkiem ciekawy artykuł, choć trochę krótki, można by napisać nieco więcej ciekawostek zarówno o samym świętym, jak i zwyczajach w różnych krajach:) Mało kto np wie, że święty Mikołaj jest też patronem... wilków:D I przejął rolę słowiańskiego wilczego gospodarza:)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW