-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Miasteczko nie tylko dla dzieci


Gwiazda Duża w Śląskim Wesołym MiasteczkuJeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdował się tu ogromny teren pokryty w 75 procentach hałdami, górniczymi odpadami, bagnami i wysypiskami. Dziś jest to 620 hektarów parków, łąk, lasków i skupisk nietypowych gatunków zwierząt. 

Kilkadziesiąt obiektów rozrywkowych i sportowych w jednym miejscu gwarantujących wspaniałą zabawę i wypoczynek zarówno dzieciom, jak i dorosłym. We Francji – Disneyland, w Niemczech - Phantasialand. A w Polsce? Oczywiście - mamy nasz polski Silesia Park, czyli Wojewódzki Park Rozrywki i Wypoczynku w Chorzowie. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa!
Śląskie Wesołe MiasteczkoŚląskie Wesołe Miasteczko jest największym i najstarszym w Polsce lunaparkiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a dobrą zabawę gwarantuje kilkadziesiąt atrakcji. Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością jedyny w Polsce prawdziwy roller coaster, zwany TIC TAC Tornado Coaster. Całkowity przejazd trwa około 1 minutę 40 sekund, a do pokonania jest trasa składająca się z wielu zakrętów i podwójnej pionowej pętli. A to wszystko przy prędkości 60 km/h. Dla ludzi o słabszych nerwach alternatywą jest Kolejka Górska Blizzard. Niesamowitych przeżyć w gondoli unoszącej na wysokość ok. 14 m w ruchu wahadłowo-obrotowym dostarczy atrakcja Rainbow. Miłośnicy wirującej jazdy na zakręconych karuzelach odnajdą się na Enterprise, Rock & Roll, Apollo czy Balerinie. Wspaniały widok i panorama okolicy dostępna na wyciągnięcie ręki - wystarczy skorzystać z Gwiazdy Dużej. Jest to największa tego typu atrakcja w Polsce. Miłośników grozy i horroru przyciągnie z pewnością Smocza Jama, Ghost Castle i Pałac Strachów, w których na własnej skórze odczuje się bliskie spotkanie z upiorami i wampirami. Dla odprężenia Gabinet Luster, Beczka Śmiechu, Kino 4D i kilkanaście innych propozycji. Dla najmłodszych kilkadziesiąt mini-karuzel z samolotami, łabędziami, słoniami, zjeżdżalniami, gokartami, helikopterami i innymi.

Pluskanie w wodzie
Kąpielisko FalaKąpielisko Fala od 1966 roku przyciąga rzesze wypoczywających. Znajduje się w centralnej części Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, w sąsiedztwie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Podstawę kąpieliska stanowi kompleks basenów. Przy basenach znajduje się również dziesięciometrowa wieża do skoków oraz zjeżdżalnia wodna. Największą atrakcją kąpieliska jest basen ze sztuczną falą. Wzburzenie wody trwa około 10 minut i odbywa się 9 razy w ciągu dnia. Dla maluchów przygotowano Brodzik – najpłytszy z basenów ze sztuczną wyspą na środku. Rozległy obszar kąpieliska gwarantuje swobodę wypoczynku, nawet przy bardzo dużej frekwencji.

Śląskie PlanetariumPopatrzeć w gwiazdy
W śląskim parku zlokalizowane jest również najstarsze w Polsce Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. M. KopernikaPlanetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. M. Kopernika. Na jednym z kilkudziesięciu seansów z bliska podziwiać możemy tak odległe dla nas zakątki wszechświata – gwiazdy, planety, galaktyki, sztuczne satelity i inne obiekty astronomiczne. Przez lunetę soczewkową po zapadnięciu zmroku, w pogodne wieczory proponujemy spacer po niebie. W kilkusetkrotnym zbliżeniu, jakby zawieszeni nad Księżycem, oglądamy jego powierzchnię: kratery, oświetlone szczyty gór, łańcuchy górskie, morza i jeziora, w których nie ma kropli wody. W zbliżeniu obejrzeć można też inne planety, gromady gwiazd, galaktyki oraz komety.

Żelazną koleją po parku
W parku funkcjonuje szynowa kolej wąskotorowa z 1957 roku. Trasę obsługuje skład, który poruszając się z prędkością 15 km/h, pokonuje odległość między końcowymi stacjami w 18 minut. Obecnie cała linia liczy ok. 4,2 km długości i zlokalizowane są na niej 4 przystanki: Wesołe MiasteczkoStacja Wesołe Miasteczko Kolejki Szynowej w WPKiW - ZOOStacja ZOO Kolejki Szynowej w WPKiW- PlanetariumStacja Planetarium Kolejki Szynowej w WPKiW - PrzystańStacja Przystań Kolejki Szynowej w WPKiW. Dwuwagonowe składy mieszczą 24 osoby. Jazda kolejką z pewnością będzie atrakcją dla całej rodziny. Kolej czynna jest w sezonie od maja do października w weekendy, natomiast w okresie wakacji kursuje codziennie.

A po wszystkim - obcowanie z naturą
Śląski Ogród ZoologicznyŚląski Ogród ZoologicznyŚląski Ogród Zoologiczny obejmuje obszarem około 50 ha. Jego początki sięgają 1954 roku, kiedy to zaczęto budować klatki dla zwierząt. Następnie zostały przeniesione do niego pierwsze gatunki zwierząt z Zoo w Katowicach i Bytomiu. W parku znajduje się łącznie 2,5 tys. zwierząt ok. 300 gatunków. W roku 1975 zakończono budowę Kotliny Dinozaurów, w której znajdują się betonowe rekonstrukcje szesnastu prehistorycznych gadów. Kotlina w tym roku została odnowiona. Atrakcją dla najmłodszych, jedną z najnowszych inwestycji na terenie ogrodu jest Mini-ZOO. Dziecięcy ogródek umożliwia najmłodszym bezpośredni kontakt ze zwierzętami łagodnymi, pod nadzorem pracowników ZOO.

Park Linowy PaleniskoAle… to nie wszystko
W skład kompleksu Wojewódzkiego Parku Rozrywki i Wypoczynku w Chorzowie wchodzą również: Górnośląski Park EtnograficznyGórnośląski Park Etnograficzny, Park linowy PaleniskoPark linowy Palenisko, Stadion ŚląskiStadion Śląski w Chorzowie i Stadion GKS KatowiceStadion GKS Katowice, Hala Wystaw Kapelusz (będącą miejscem targów, wystaw, koncertów i innych imprez), Paintball ParkPaintball Park, Galeria Rzeźby ŚląskiejGaleria Rzeźby Śląskiej, przystań, rowerowe tory: dartowy i zjazdowy, ogród bylinowy, japoński i RosariumRosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku oraz korty tenisowe. Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji potrzeba przynajmniej dwóch dni. Warto się zastanowić nad specjalną wyprawą w te rejony, aby zobaczyć w jaki sposób, na terenach poprzemysłowych stworzono przed ponad pięćdziesięcioma latami park, który do dzisiaj służy mieszkańcom i nazywany jest "Zielonymi płucami Śląska".

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW