-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Mazury - cud naturyNew 7 Wonders - logo konkursu (źródło: www.new7wonders.com)Trwa wielkie ogólnoświatowe głosowanie - plebiscyt na Nowe 7 Cudów Natury. Szwajcarska Fundacja "New7Wonders", założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, która niedawno zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata rozpoczęła kolejną turę konkursu. Polska kraina tysięcy Jezior Mazurskich jest  jednym z kandydatów do miana 7 Cudu Natury, a portal gdziebylec.pl nie omieszka namawiać wszystkich Gdziebylców do wzięcia udziału w tym plebiscycie!

 

 

 

Mazurskie rzepakowe pole (foto: Krzysiek K., źródło: www.picasaweb.google.com, licencja: CC 3.0)

Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji z 222 państw. W tym nasze rodzime Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska. Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia i zakończyła się 21 lipca 2009 roku. 5 lipca 2009 r. Mazurskie Jeziora znalazły się pierwszym miejscu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”).

9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich również Mazury. Członkowie panelu ekspertów wybrało z nich 21 lipca, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, 28 finalistów konkursu.

W gronie finalistów znalazły się Mazurskie Jeziora, które tym samym zostały uznane jednym z 5. najpiękniejszych miejsc w Europie i jednym z 28. miejsc na świecie. Do połowy 2011 roku trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Konkurenci Mazurskich Jezior to m.in. Kanion Kolorado, Wielka Rafa Koralowa, Wyspy Galapagos oraz Morze Martwe. Finałowa siódemka zostanie ogłoszona 11 listopada 2011 roku. Mazury można wesprzeć głosując na stronie: www.new7wonders.com , a pełną instrukcję głosowania znajdziemy oczywiście na polskiej stronie konkursu: www.mazurycudnatury.org

Jezioro Drwęckie (foto: Andrzej Płoński, źródło: www.picasaweb.google.com, licencja: CC 3.0)Województwo warmińsko-mazurskie jest położone w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Mazurskim. Stolicą województwa jest Olsztyn, a inne większe miasta to Elbląg i Ełk. Pod względem powierzchni województwo warmińsko-mazurskie znajduje się na czwartym miejscu w kraju. Mieszka tu 1,4 mln osób. Obszar wyróżnia się w skali kraju i Europy bogactwem środowiska przyrodniczego. Sieć wodną tworzą liczne jeziora, oczka wodne, rzeki, kanały oraz część Zalewu Wiślanego. Na Warmii i Mazurach znajdują coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku - żeglarstwa, kajakarstwa, narciarstwa, windsurfingu, wędkowania i nurkowania, hippiki, turystyki pieszej, rowerowej i samochodowej. Co roku region odwiedza kilka milionów turystów.

 

 

 

opracowano na podstawie informacji ze strony www.mazurycudnatury.org

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
11 Listopada 2011r. o 21:41
W pełni się zgadzamy. A Mazury dla nas to i tak polski "Cud Świata" :-)
ocena ogólna
11 Listopada 2011r. o 20:48
No i niestety się nie udało. Ale i tak to fajna reklama dla Polski :). Mazury na pewno na tym zyskają :). Moim zdaniem zasłużenie wygrała wyspa Jeju http://www.new7wonders.com/archives/wonder/jeju-island bo jest po prostu bajecznie piękna :)
ocena ogólna
9 Listopada 2011r. o 19:18
Też już oddałam głos :D Mam nadzieję że się uda :). W sumie nawet jeśli by nie wyszło to i tak Mazury "dostały" bardzo ładną reklamę i wiem że ludzie dzięki tej stronie przyjeżdżają do Polski :). Z resztą wszystkie obiekty biorące udział w konkursie są piękne :)
ocena ogólna
9 Listopada 2011r. o 14:13
Kto jeszcze nie oddał głosu? A kto już zagłosował? OSTATNI DZIEŃ!!!
ocena ogólna
12 Lutego 2011r. o 15:35
fany tytuł
ocena ogólna
8 Grudnia 2010r. o 11:03
bardZoz ladnie :)
ocena ogólna
3 Grudnia 2010r. o 13:39
Głos oddany :-)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW