-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Grunwald 600Bitwa pod Grunwaldem - rekonstrukcja15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska (środkowo-europejska) i zakonu krzyżackiego (zachodnio-europejska). Po trwającej niemal pół doby bitwie zwyciężyło rycerstwo polsko-litewskie.

Dziś wielu zadaje sobie pytanie, czy jest sens wracać do wydarzeń sprzed 600 lat? Nie mam najmniejszej wątpliwości, że naszym narodowym obowiązkiem jest zachować pamięć tego wielkiego zwycięstwa, w wyniku którego Polska stała się silnym i niezależnym państwem europejskim. Historia narodu jest jak klepsydra - wysypują się z niej, niczym ziarenka piasku, dni naszej współczesności. Polskie rycerstwo spod Grunwaldu, z wielkim strategiem i politykiem, królem Władysławem Jagiełłą na czele, niewątpliwie są najszlachetniejszymi, najbardziej trwałymi ziarnami naszej historycznej tożsamości.

Piotr Żuchowski
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Przewodniczący Komitetu ds. Przygotowania Obchodów 600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem - rekonstrukcjaOkrągła sześćsetka

Bitwa pod Grunwaldem 1410 roku to wydarzenie bez precedensu w historii państwa polskiego. Zakończona wraz z nią wojna z Krzyżakami stanowiła kolejną odsłonę ponad stuletniego konfliktu. Bitwa pod Grunwaldem trwale wzmocniła pozycję Państwa Polskiego w średniowiecznej Europie i osłabiła sytuację polityczną Zakonu Krzyżackiego. Grunwald 2010 roku to 600. rocznica wielkiego zwycięstwa. Kulminację obchodów stanowić będą uroczystości państwowe 15 lipca na Polach Grunwaldzkich, w których udział wezmą m.in. przedstawiciele władz Polski i Litwy. Uświetni je również inscenizacja wielkiej bitwy, która ma szansę zgromadzić rekordową liczbę uczestników.

Znów jak przed sześciuset laty staną naprzeciw siebie potężne armie – rycerze Władysława Jagiełły i Witolda oraz Krzyżacy dowodzeni przez Mistrza Ulryka von Jungingena. W bogatym programie obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem znajdą się jednak nie tylko rekonstrukcje historyczne, ale także koncerty, festiwale i festyny, konferencje naukowe i konkursy dla dzieci, pokazy filmowe, wystawy i nowości wydawnicze.

Lista "Odtwórców Historycznych" zaproszonych do udziału w 600 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem jest już zamknięta. Do udziału w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem organizatorzy zaprosili około 2000 odtwórców historycznych. Do obozu historycznego na Polach Grunwaldu zaproszono około 6000 rekonstruktorów średniowiecza. Pojawią się rónież goście i przedstawiciele z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.

Grunwald 600 - logoProgram „Dni Grunwaldu 2010” 14-18 lipca 2010 r.

Program obejmuje wiele imprez towarzyszących głównej rekonstrukcji bitwy, m.in. Jarmark średniowieczny, Turniej Łuczniczy, Grunwaldzki turniej miecza długiego, Konny Turniej Rycerski. 15 lipca odbędą się "Grunwaldzkie Wici" – czyli przybycie Króla Władysława Jagiełły oraz Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena wraz z chorągwiami konnymi na Pola Grunwaldu. 17 lipca o godzinie 14 rozpocznie się inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej. Również w sobotę o godzinie 17.00 na wzgórzu pomnikowym na Polach Grunwaldu, odbędzie się koncert zespołu Armia. W repertuarze znajdą się zarówno starsze utwory zespołu, jak i najnowszy przebój skomponowany specjalnie na 600. rocznicę bitwy po Grunwaldem pt. "Jeszcze raz, jeszcze dziś". Cały program imprezy można odnaleźć na stronie np. Gminnego Ośrodka Kultury w Gierzwałdzie oraz na oficjalnej stronie obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Grunwald 600 - gra karcianaHistoryczna ilustrowana gra karciana

Z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem Narodowe Centrum Kultury w ramach promocji obchodów wydało historyczną ilustrowaną grę karcianą dla dwóch osób pt. „Grunwald – walka 600-lecia". Jeden z graczy zostaje dowódcą sił polsko-litewskich, drugi zaś zakonu krzyżackiego, każdy korzysta z osobnej 55-kartowej specjalnej talii. Ich starcie to dynamiczna 20-30-minutowa rozgrywka. Gra jest bezpłatna i będzie dystrybuowana m.in. podczas „Dni Grunwaldu” 15-17 lipca 2010 r. na Polach Grunwaldzkich.

Więcej ciekawostek...

Poniżej przedstawiamy również listę witryn internetowych, na których odnaleźć można wiele informacji na temat Bitwy pod Grunwaldem oraz spraw organizacyjnych związanych z obchodami rocznicy:

600. rocznica bitwy pod Grunwaldem
Grunwald – inscenizacja bitwy
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Grunwald
Rajd Grunwaldzki
Inowłodzkie Bractwo Rycerskie
Zdobyliśmy Grunwald

Poniżej prezentujemy również jeden ze spotów, który został utworzony specjalnie na okazję 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
7 Października 2010r. o 11:51
Wspaniale opracowany artykuł.Wart przeczytania i obejrzenia.Robi wrażenie.Oglądając spot czujemy atmosferę tamtych wydarzeń.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW