-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Gońba 2011 na PodhaluKumoter i kumoszka na saniach (źródło: Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościeliska, www.koscieliska.pl)Starodawne sanie, plecione kumoterki, konie w lśniących uprzężach, kumotrzy z kumoskami – dwoma słowami - Kumoterską Gońbę, czyli widowiskowe wyścigi góralskich zaprzęgów konnych na śniegu, zawody w skiringu i ski-skiringu oraz paradę gazdowską, będzie można podziwiać przez cztery kolejne niedziele w różnych miejscowościach Podhala.

Na najbliższą niedzielę (30 stycznia) zaplanowano inaugurację tegorocznego turnieju w Poroninie.

Jak podaje Wikipedia - kumoterki - (w języku górali: gońba) - to wyścig dwuosobowej pary góralskiej po śniegu w małych saniach, używanych przez kumotra (rodowitego górala) i kumoszkę (rodowitą góralkę, często zwaną też babą). W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a jego kobieta mocno trzyma się sań i poprzez balansowanie ciałem dba, by oboje nie wylecieli z toru. Para zawodników (to zazwyczaj małżonkowie o długim stażu) jest ubrana w tradycyjny strój góralski - przykuwa to uwagę widzów przyjeżdżających z całej Polski w góry specjalnie na zawody.

Gońba (źródło: Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościeliska, www.koscieliska.pl)Kumoterska Gońba to zawody składające się z czterech konkurencji: wyścigi kumoterek czyli tradycyjnych sań ciągniętych przez konie, skirng i ski-skiring, czyli jazda na nartach za koniem bez jeźdźca i z jeźdźcem. Gazdowie i gaździny będą też rywalizować w konkursie na najpiękniejszy zimowy zaprzęg konny, czyli tradycyjne kumoterki.

Mianem kumoterek określa się również małe góralskie sanie, którymi kumoter i kumoszka, czyli rodzice chrzestni, wozili dziecko do chrztu. Sanie wykonane są z drewna, nierzadko zdobione pięknym ornamentem. Jury Kumoterskiej Gońby oceni nie tylko wygląd całego zaprzęgu, ale przyjrzy się ubiorowi kumotrów. Niektóre gaździny, dla uzyskania większej punktacji, biorą nawet do sań zawiniątko symbolizujące ochrzczone dziecko.

W Kumoterskiej Gońbie uczestniczą gazdowie i gaździny z całego Podhala. Punktacja sumowana jest z wyścigu na wyścig, aż do wyłonienia zwycięzców po zakończeniu całego cyklu gonitw.

Zawody rozgrywane będą do 20 lutego, co tydzień w innej miejscowości regionu. Kolejne imprezy zaplanowano w Poroninie, Ludźmierzu, Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej i Białym Dunajcu.

Kalendarium wydarzenia:
30 stycznia – Poronin (polana Lichajówki droga na Małe Ciche)
2 lutego – Ludźmierz
6 lutego – Kościelisko
13 lutego – Bukowina Tatrzańska
20 lutego – Biały Dunajec

opracowano na podstawie informacji PAP oraz z serwisu www.kumoterki.pl i www.koscieliska.pl

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
17 Marca 2011r. o 10:31
bardzo podoba mi sie ten opis.
ocena ogólna
12 Lutego 2011r. o 15:23
fajny opis
ocena ogólna
3 Lutego 2011r. o 15:43
zaje fajen e byłem jeden gostek sie wywalił
ocena ogólna
1 Lutego 2011r. o 18:34
byłem fajowo polecam ; dd
ocena ogólna
31 Stycznia 2011r. o 15:16
bardzo ciekawa informacja ;) na Podhale mam rzut beretem to może i my wybierzemy się po dopingować dzielnych górali :) mam nadzieje ze pod koniec lutego jeszcze śniegu będzie na tyle :)
ocena ogólna
29 Stycznia 2011r. o 08:58
Super
ocena ogólna
28 Stycznia 2011r. o 17:29
wow
ocena ogólna
27 Stycznia 2011r. o 23:54
fajnie, fajnie
ocena ogólna
27 Stycznia 2011r. o 15:26
fajnie
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW