-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Gdziebylec Roku 2010 w KruszynianachDżenneta Bogdanowicz z dyplomem Gdziebylca Roku 2010Wielkie gotowanie tatarskich specjałów, pokazy tańca tatarskiego, kaligrafii arabskiej, strzelania z łuku – to tylko niektóre atrakcje, które ściągnęły w sobotę, 7 sierpnia do Kruszynian tłumy turystów. Miejscowość stała się tego dnia polską stolicą tatarskiej kultury.

W gospodarstwie agroturystycznym Tatarska Jurta odbyła się wyjątkowa impreza – III Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów. Turystyczny serwis gdziebylec.pl objął patronatem medialnym to wydarzenie. Podczas inauguracji festiwalu, przedstawiciel serwisu wręczył organizatorce - Pani Dżennecie Bogdanowicz - dyplom Gdziebylca Roku 2010, w uznaniu Jej zaangażowania w kultywowanie Tradycji Tatarskich, upowszechnianie Polskiej Wielokulturowości oraz odkrywanie Nowych Regionalnych Smaków.

Kaligrafia arabskaWystąpiły zespoły artystyczne z zagranicy, odbyły się pokazy jazdy konnej i jazdy bryczkami. Na miłośników tańca czekały warsztaty tańca tatarskiego i pokazy tańca brzucha. Spektakularne atrakcje przygotowały też Straż Graniczna, Wojsko i Policja. Wśród gości - przedstawiciele ambasad krajów, gdzie mieszkają muzułmanie, m.in. Indonezji, Kazachstanu, Mongolii, Ukrainy, USA i Rosji. Pojawił się również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki, który podkreślił, że w Kruszynianach chciał się w imieniu Rządu Rzeczpospolitej pokłonić polskim Tatarom.

Imprezę rozpoczęły modlitwy o pokój w kruszyniańskim meczecie, jednej z dwóch – obok Bohonik - ostatnich zabytkowych świątyń muzułmańskich w Polsce. Przewodniczył im imam muzułmańskiej gminy w Kruszynianach. Każdy zainteresowany mógł wejść do meczetu i zobaczyć, jak takie nabożeństwo wygląda. Kruszyniany to wieś wielowyznaniowa, 10 z 60 mieszkańców to Tatarzy. Godzinę rozpoczęcia imprezy dostosowano do nabożeństwa i świątecznego odpustu w miejscowej cerkwi prawosławnej. Był to kolejny dowód na życie w symbiozie miejscowych katolików, prawosławnych i tatarów. Kiedyś mieszkała tu też znaczna społeczność żydowska.

Tatarski ułanDo wieczora trwał festiwal prezentujący dorobek kulturowy polskich Tatarów - choć niezbyt już licznych, ale od kilkuset lat żyjących na tych ziemiach. Głównym punktem festiwalu było wielkie gotowanie tatarskich specjałów z gościem prowadzącym – Maciejem Nowakiem. "Poprzez kuchnię ludzie dowiadują się więcej o naszej tradycji, historii, religii i o tym, że Tatarzy w ogóle są w Polsce" - uważa organizatorka imprezy Dżenneta Bogdanowicz. Największa mistrzyni kuchni tatarskiej na Podlasiu, jeśli nie w całej Polsce, przyznaje, że trzeba spróbować wszystkiego po trochu: pierekaczewników, pieremiaczy, kibinów, jeczpioczmaków, samsy, kryszonki, tatarskich kołdunów i koniecznie tatarskiej babki ziemniaczanej. Sekretem tych przepysznych dań – jak zdradza właścicielka Tatarskiej Jurty – jest włożone w ich przygotowanie serce, wysiłek i oczywiście poczucie smaku :-).

 

 

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.8
29 Kwietnia 2012r. o 22:16
Gratulujemy Podlaskiej Marki Roku!!! I zapraszamy wszystkich Gdziebylców do Kruszynian!
ocena ogólna
18 Października 2010r. o 09:46
bylem w krakowie piekne miasto moze i kiedys bylo ale teraz caly urok tego miejsca przygniata z cala moca przeprowadzany wszedzie remont drogi jeden wielki plac busowy naprawde nieprzyjemnie wielkie korkowanie sie i stanie niewiadomo poco bo budowlancom tak przeciez wygodniej a my kierowcy jestesmy poraz kolejny w czarnej d*
ocena ogólna
8 Października 2010r. o 10:59
ocena ogólna
30 Sierpnia 2010r. o 00:21
koniecznie trzeba się wybrać w przyszłym roku...
ocena ogólna
28 Sierpnia 2010r. o 08:59
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW