-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Chopinowskie ławeczki w Warszawie


Mówi się, że Warszawa pięknieje. Moim zdaniem zawsze była piękna, choćby nawet ogromem swych ruin i brzozowych krzyży na Powązkach. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach zyskuje także elegancki, ale i modny retusz. Jak każda szanująca się dama, podkreśla swą urodę gustownym makijażem. W grudniu 2009 r. z okazji rozpoczynających się obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, władze miasta wzbogaciły je o wyjątkowo atrakcyjne akcesoria – koncertujące ławeczki!

Ławeczka Chopinowska przy Pałącu SaskimUliczne „mebelki” są nad wyraz trwałe, granitowe, odporne na potencjalne zakusy chuliganów, z wygrawerowanymi opisami miejsc związanych z najwybitniejszym polskim kompozytorem. Przycupnęły – i na nich możemy przycupnąć – w 15 historycznych punktach Warszawy. Czemu nikt na nich nie siada, lecz tłumy całe z nabożeństwem otaczają je kręgiem, niczym na seansach spirytystycznych? Bo tak jak Chopin nie zwykł siadać na fortepianie, o którym Norwid pisał w słynnym wierszu, tak nam nie wypada siadać na instrumencie lecz wydobyć z niego dźwięk!
Zachęcam więc do naciśnięcia przycisku na każdej ławeczce, a najpiękniejsze i najlepiej wyretuszowane okolice starej Warszawy wypełnią się melodią mazurków, polonezów, nokturnów, walców i innych utworów, które od prawie dwóch stuleci uzależniają od siebie rzesze melomanów na wszystkich kontynentach. Co nowocześniejsi turyści będą mogli, dzięki specjalnej aplikacji w telefonie komórkowym, rozszyfrować i pobrać do swojego aparatu zakodowaną informację wprost z ławeczki.

 Miejsca związane z Fryderykiem Chopinem, w których umieszczono ławeczki i utwory przez nie odtwarzane:

 1. Plac Krasińskich, MAZUREK a-moll op. 17 nr 4 – dawna lokalizacja Teatru Narodowego, w którym w marcu 1830 r. Chopin wykonał koncert f-moll, a w październiku ostatni raz w Ojczyźnie wystąpił publicznie.
 2. Ulica Miodowa, MAZUREK a-moll op.68 – w słynnych kawiarniach: „Pod Kopciuszkiem”, „Dziurka” i „Honoratka” tętniło życie towarzyskie, bywali artyści, m.in. Chopin.
 3. Ulica Kozia, Pieśń „HULANKA” – tu Chopin chętnie bywał w d. kawiarni „U Brzezińskiej”.
 4. Plac nad tunelem Trasy WZ, przy pl. Zamkowym, WALC Es-dur op. 18 – tu w XIX w. znajdowało się Konserwatorium Muzyczne, w którym studiował Chopin.
 5. Pałac Wesslów u zbiegu ul. Koziej i Trębackiej, WIELKI POLONEZ Es-dur op. 22 – stąd 2 listopada 1830 r. Chopin wyruszył dyliżansem do Wiednia i Paryża; kiedyś była tu Poczta Saska, obecnie siedziba Prokuratury Apelacyjnej
 6. Pałac Prezydencki – Pałac Radziwiłłów, RONDO c-moll op.1 – tu 24 lutego 1818 r. Chopin jako dziecko po raz pierwszy wystąpił publicznie.
 7. Grób Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego – pozostałość Pałacu Saskiego, MAZUREK B-dur op. 7 nr 1 – w 1810 r. mieszkała tu rodzina Chopinów po narodzinach Fryderyka, tu także mieściło się Liceum Warszawskie, w którym wykładowcą był jego ojciec 
 8. Ogród Saski, NOKTURN H-dur op. 9 nr 3 – tu bawił się często mały Fryderyk.
 9. Kościół Wizytek - Krakowskie Przedmieście, LARGO Es-dur  – Chopin grywał na tutejszych organach do niedzielnych mszy, gdy miał 15 lat.
 10. Prawa oficyna Pałacu Kazimierzowskiego, WALC e-moll  – drugie warszawskie mieszkanie rodziców Chopina, obecnie siedziba władz Uniwersytetu Warszawskiego.
 11. Pałac Czapskich u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Traugutta, WALC Des-dur op. 64 nr 1 – tu mieszkał 17-letni Chopin, obecnie na drugim piętrze budynku zajmowanego przez Akademię Sztuk Pięknych można zobaczyć salę muzealną Salonik Chopinów.
 12. Kościół św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście, MARSZ ZAŁOBNY z SONATY b-moll op.35 – w jednym z filarów zamurowano serce Chopina, przemycone z Francji przez jego siostrę.
 13. Pałac Zamoyskich u zbiegu Nowego Światu i ul. Świętokrzyskiej, ETIUDA c-moll, op. 10 nr 12 – w 1863 r. z okien tego pałacu zabito hr. Berga - namiestnika carskiego. Rosjanie w odwecie usunęli wszystkich lokatorów budynku i zniszczyli cały ich dobytek, m.in. fortepian Chopina przechowywany przez jego siostrę. Zdarzenie uwiecznił Cyprian Kamil Norwid w przejmującym wierszu „Fortepian Szopena”.
 14. Pałac Ostrogskich, ul. Tamka, Ballada f-moll op. 52 – Muzeum Fryderyka Chopina.
 15. Pomnik Chopina w Łazienkach, Al. Ujazdowskie, POLONEZ A-dur op. 40 nr 1 – ogród różany, miejsce letnich koncertów chopinowskich.

 

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - logo

 Dzięki zawartości strony Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina możesz posłuchać wszystkich utworów. W tym celu kliknij na link z nazwą utworu.

 

 

 

 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW